פלאסבו - מחשבות על הריפוי "בכאילו"

עודכן ב: 17 נוב 2019

פלאסבו זה נושא שמרתק אותי. כבר שנתיים שאני מנסה ללמוד עליו, לשמוע, לחקור ולקרא כמה שיותר.

בדרך כלל זה נושא ששמור לשיעור עם הסטודנטים שלי לרפואה סינית. אז מה פתאום אני כותבת על זה בלוג? (שגם לשם שינוי לא קשור באופן ישיר לאמהות)? אני כבר אגיע לזה.

אבל קודם כל נתחיל מה זה פלאסבו? פלאסבו הוא אפקט ש"התגלה" בעולם הרפואה הקונבנציונלית. האפקט ניתן למקרים בהם אנשים שקיבלו חומר לא פעיל ועדין הבריאו פשוט כי חשבו שהם מקבלים תרופה אמיתית. בהמשך התופעה גם הורחבה למקרים של ניתוחים ותהליכים רפואיים נוספים ולא רק למתן תרופות. לפלאסבו יש גם צד שני שנקרא נוסבו- זה כאשר אנו מאמינים שמשהו יזיק לנו וזה אכן מחריף את מצבנו.

הפלאסבו הוא אפקט נחקר, זאת אומרת שהוא מדיד במידה כזו או אחרת, ועם זאת רמת השפעתו המדידה משתנה ממחקר למחקר. בעיני, פלאסבו זו אחת התופעות הכי מענינות ומשונות בעולם הרפואה.

ולכן יש לי עוד כל כך הרבה מה להגיד על פלאסבו ועוד לא נכנסתי בכלל למחקרים בנושא (וגם לא אכנס כי אף אחד לא יקרא כזה פוסט ארוך).

פלאסבו צעד אחד קדימה כשמדובר בפלאסבו עולם הרפואה הקונבנציונלית רואה בשימוש באפקט הפלאסבו, למעט למחקר, כדבר שהוא לא אתי לעשות. אני יכולה להבין מדוע זה כך, ובו בזמן לדעתי יש פספוס במשמעות העמוקה שיש לפלאסבו- למיינד שלנו יש יכולת מטורפת לרפא את עצמנו!!!

ממה שיוצא לי לקרא וללמוד על פלאסבו, כיום יש מעט מאוד מחקרים שמנסים לפצח את היכולת הזו ולקחת ולרתום אותה לטובת הטיפול והריפוי.

לדעתי, לרתום את המיינד שלנו לטובת הריפוי זה אחד מהדברים החשובים לנסות לייצר בכל טיפול באשר הוא. במובנים מסויימים פלאסבו זה המקרה הקלאסי שמוכיח את המשפט האלמותי של הנרי פורד שאמר - "אם אתה מאמין שאתה יכול, ואם אתה מאמין שאתה לא יכול - בשני המקרים אתה צודק".

כדי להתחיל כדאי להעלות למודעות שלנו שהיכולות האלה בכלל קיימות. יש מחקרים שמראים שגם כאשר נאמר לאדם שהוא לוקח פלאסבו, ובאותה נשימה נאמר לו גם שידוע שגם לפלאסבו יכולות להיות תוצאות חיוביות זה בדיוק מה שקורה.

אחד המחקרים שמדגים בצורה מענינת (ושימושית) את כוחו של המיינד מספר על שתי קבוצות של חדרניות. לשתי הקבוצות נתנו שאלונים שבדקו משקל, דופק, לחץ דם, הרגלי חיים, רמת אושר וכו... לאחת הקבוצות בלבד נתנו הרצאה שהסבירה להן איך הפעילות שהן עושות מתוקף עבודתן כחדרניות כבר שווה לפעילות ספורטיבית בהיקף מסויים. לאחר פרק זמן מסויים חזרו בשתי הקבוצות על השאלון. בקבוצה שעברה את ההרצאה נצפה שיפור במדדים של הנשים מבלי שהן שינו משהו בהרגלי החיים שלהן. בקבוצה השניה, שלא עברה את ההרצאה לה היה שינויים כאלו.

מה שאותה הרצאה איפשרה לאותן נשים היא לשנות את התפיסה שלהן על העבודה שהן כבר עושות. והשינוי בתפיסת העבודה כבר יצר אדוות של שינוי בתחומים אחרים בחייהן גם אם לא נעשה כל שינוי נוסף. מכיוון שההרצאה היוותה שינוי במיינד- שינוי תפיסתי ותו-לאו. אין בהרצאה משהו פעיל שהיה יכול לייצר את אותן תוצאות מרשימות שהתקבלו. והמסקנה מראה כמה למחשבות ולתפיסות שלנו יש כוח.

המשפט המפורסם של רבי נחמן "אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות", מדגים בצורה מושלמת את היכולות שיש למוח שלנו. אותם יכולות שמשפיעות ויוצרות את אפקט הפלאסבו, שפעם אחרי פעם, רק בעזרת מה שאנחנו חושבים ומאמינים שקורה יוצר שינוי ומביא לריפוי (ועוד) גם כשאין משהו ביולוגי/ חומרי/ פיזי להתבסס עליו.

* אצלי בקליניקה אני יכולה להגיד שכשמגיעים אלי לתהליך לרתום את המיינד לטובת הטיפול זה חלק שהוא חשוב לא פחות מהטיפול עצמו.

פלאסבו בעיני היא לא מילה גסה לאיזה שקר או עבודה בעיניים- זו המילה ל-כמה כוח ויכולת יש לי (למיינד שלי) להשפיע על עולמי. וזו הנקודה למחשבה שהייתי רוצה לסיים איתה את הפוסט

אשמח לשמוע מכם בתגובות מה דעתכם (אפשר גם בפרטי)?
16 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול