איך את מגיבה כשהילד פישל?

עודכן ב: 10 דצמ 2019

לפני שבוע, בקליניקת סטודנטים שאני מנחה, קרתה אי הבנה. הגיע מטופל שברשימות שלנו היה רשום שיגיע החל מהשבוע הבא, ובאותו רגע לא היה סטודנט פנוי שיוכל לטפל בו... כשגילינו את הטעות והבנו שאין לנו פתרון אזרתי אומץ, לקחתי נשימה עמוקה, ויצאתי לאזור קבלת המטופלים להודיע לו על הטעות....

יצאתי לשם בציפיה לשיחה קשה/ כעסים/ עצבים/ תסכול וכו... ואיך שפתחתי את הדלת וראיתי מי המטופל ירדה לי אבן מהלב...

זה היה אדם שמוכר לי אדם שאני יודעת שגישתנו לחיים היא דומה זה היה אדם שמותר לטעות לידו! ידעתי שגם אם זה לא נעים להגיד לו שאין לנו אפשרות לעשות לו עכשיו טיפול לפחות זה יעבור בהבנה והכלה. הידיעה הזו, שאפשר לטעות מול מישהו, עשתה לי שקט! היא הורידה ממני מעמסה ודאגות ואיפשרה לי להיות פתוחה איתו, קודם כל אנושית. מסקנות לחיי הפרטיים ואז חשבתי על זה שמאוד חשוב לי ללמד את סתיו שמותר לה לעשות לידי טעויות. כי אני יודעת שזה יאפשר לה הרבה מאוד שקט בחיים. זה יחסוך ממנה הרבה מאוד חששות ופחדים. וכשזה לא יהיה כל כך מפחיד לטעות היא תוכל להתנסות יותר ולהעיז הרבה יותר. חשוב לי שכשהיא תעשה טעות היא לא תצטרך להסתיר, היא לא תצטרך לפחד לדבר איתי על זה. זו תהיה בסך הכל טעות - והשאיפה שהיא תרגיש בנוח לחלוק איתי את הטעות. זה יאפשר לי להיות שם עבורה כשהיא מפשלת.

כדי שזה יקרה אני קודם כל צריכה להודות, לקבל ולאהוב את הטעויות שאני עושה- עם עצמי, עם אחרים, ואיתה. להיות מסוגלת לבוא אליה ולהגיד טעיתי זו השראה במיטבה. וכשהיא טועה התפקיד שלי זה להבין, להכיל ולעזור לה בהתמודדות ובלמידה שהטעות זה משהו שאפשר לצמוח ממנו. כמובן שחשוב שאין שם מהצד שלי ביקורת, ענישה, עיקום הפרצוף/ גלגול העיניים ובוודאי שאין לי מה לכעוס עליה על הטעות שעשתה.

לפעמים כשלי ולכן קשה עם טעויות של עצמנו, כשקשה לנו להכיל, כשהפתיל שלנו קצר והכוס שלנו מלאה, מאוד מאתגר לקבל ולהיות סבלנית לטעויות והתגובה שמגיעה באוטומט היא הכעס/ האכזבה/ הביקורת. ברפואה סינית לצאת מהתגובה האוטומטית הזו זה מצב פתיר, ההסתכלות על זה היא כמצב של עודף ותקיעות. ואפשר להניע את התקיעות ולהוריד עודפים אז יש לנו יותר מקום להכיל- קודם כל את הטעיות של עצמנו ואחר כך גם את הטעויות של מי שעשה טעות סביבנו. כך שאם זה מוכר לך ואם את מרגישה שזה משו שאת רוצה לשנות, דברי איתי... ובנתיים אם עוד לא קראת את המאמר הקודם על טעיות אני חושבת שזה יכול מאוד לענין אותך- יש שם הרחבה על מה זה טעויות ואיך מתמודדים איתן דברים שאני חושבת שעלולים להפתיע אותך.


בנתיים מזמינה לרשום לי בתגובות למה מבחינתך טעויות זה לא משהו שבא בחשבון (או שכן)?74

20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול