זו רק אני ובלוטת התריס שלי

עודכן ב: 27 ינו 2020

את "הרומן" שלי עם בלוטת התריס התחלתי בגיל 17 כשמצאו לי 'השימוטו'. מתבגרת אחת בעירה נידחת שסובלת מאיזה תופעה לא מוסברת של בלוטה שהיא לא ידעה קודם שבכלל קיימת. הסיפור הזה הוא מה שהוביל אותי שנים אחרי להיות מטפלת ברפואה סינית אבל זה כבר לפוסט אחר. לפוסט של היום הכוכבת היא בלוטת התריס. כי דיי מהר הבנתי כמה זה שכיח לפגוש מישהי עם איזושהי בעיה בבלוטת התריס. ~ הבעיה השכיחה ביותר היא תת פעילות בבלוטת התריס (היפו). ~ השכיחה הבאה בתור היא השימוטו- מחלה שבבסיסה היא אוטואימיונית= ז"א שהגוף מפתח נוגדנים כנגד הבלוטה. ~ הבא בתור זה גויטר- הגדלה של בלוטת התריס, לרוב היא תבוא כמלווה לבעיה אחרת אבל לפעמים הגויטר עומד בפני עצמו ללא קשר לתיפקוד הבלוטה. זה בעיקר מפריע בגלל שזה מאוד לא אסתטי. יש מצבים שבהם הגדלת הבלוטת הופכת למסוכנת כאשר היא מאיימת לחנוק את קנה הנשימה. ~ והכי פחות נפוץ (אצל נשים) היא פעילות יתר של הבלוטה ( היפר).

הרבה נשים מגיעות לטיפול בעקבות בעיות של הבלוטה. רובן הגדול בגלל היפו(תירואידזם) יש את הנשים ש: 1. הרגע גילו לי היפו, אני לא רוצה תתרופות* יש משהו טבעי? 2. התחיל לי בהריון/אחרי הלידה האם זה מעכשיו לתמיד? 3. אני כבר שנים עם זה, לוקחת תרופות אבל כל הזמן מעלים לי מינונים. אפשר לייצב את המצב/ להוריד מינון? 3. אני כבר שנים עם זה, לוקחת תרופות במינון נמוך, אולי אפשר לרדת מהתרופות? 4. יש לי את כל התופעות של בלוטת התריס אבל כל הבדיקות שלי כביכול בסדר? ואני בטוחה שהבלוטה צריכה טיפול יש כזה?

1. לסוג הראשון אני אומרת שהן הגיעו בדיוק בזמן! יש כל כך הרבה מה לעשות ואפשר למנוע מהן את התרופות. בדיוק כמו שאני עשיתי וכן, אני כבר 17 שנה בלי תרופות ועם בלוטה תקינה :)

2. כיום אני פוגשת הרבה נשים שהתחיל להן בהריון או אחרי הלידה, תקופה שהאיזון ההורמונלי גם ככה מאוד משחק. אם זה משהו שגילו חדש חדש עכשיו, בגדול, דינן כמו הסוג הראשון ושווה ממש לבוא לטיפול ולנסות.

3. לסוג השלישי אני אומרת שחשוב חשוב חשוב לאזן אותן! ואולי אפילו נצליח קצת להוריד מינונים. לא נצליח להוריד מתרופות לחלוטין, אבל חשוב במינימום לעצור את ההחמרה ולאזן את המינונים.

4. לסוג הרביעי אני אומרת משהו שהוא כנראה לא הדעה הפופולרית בקרב הקולגות שלי בתחומי הטיפול השונים *אבל* אם את מאוזנת, לוקחת תרופות במינון נמוך יחסית כבר הרבה שנים והכל טוב. אין סיבה לגעת!!!

5. הסוג האחרון הוא הטריקי ביותר, יש הקוראים לו תת פעילות סמויה. אני הראשונה שתודה שלפעמים בדיקות הtsh ( שנעשות כדי לבדוק את תקינות פעילות הבלוטה) יכולות להיות מאוד לא מדוייקות. אני תמיד ממליצה על בירורים נוספים במקביל לטיפול שלנו לאיזון הבלוטה.

אז עכשיו אני כבר יודעת שלא, לא זו לא רק אני והבלוטה שלי, זה גם עוד הרבה נשים שסובלות וממש לא חייבות. מתלבטת, תוהה, רוצה עוד פרטים? דברי איתי

*תרופות= תחליפי ההורמון שלוקחים במצבים שהבלוטה בתת פעילות של ייצור.

22 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול