כמה זמן אחרי לידה זה אחרי לידה?

אחת השאלות שהכי חוזרות על עצמן זה כמה זמן עדין נחשב אחרי לידה? אין לזה תשובה אחת מוגדרת, כי יש מאפיינים שונים לתקופות שונות:

שנה ראשונה אחרי לידה בתקופה הזו יש שלל תופעות ומאפיינים שבגינן מגיעות לטיפול: ~ כאבים באגן שבהריון אמרו שזה סימפליאוזיס ולא עבר. ~ כאב בעצם העצה או עצם הזנב מהלידה (בגלל שבלידה עם אפידורל שוכבים על גב בדיוק בצורה ש הם לא יכולים לזוז ולהיפתח אחורה, ואז לפעמים יש תזוזה לא נכונה של העצמות האלה). ~ כאבים בשכמות והצוואר מתנוחה לא נכונה בהנקה ~ מדלקות במפרקי כף היד- תסמונת התעלה הקרפאלית או דה קרוון. ~ טחורים ~ להעלות קצת אנרגיה למרות חוסר השינה הקשה. ~ מצבי רוח קשים במיוחד שמקשים על ההתנהלות היומומית- מבייבי בלוז ועד דיכאון לאחר לידה. ~ דלקות בשד (מסטיטיס). ~ תפרים כואבים, מציקים, מודלקים, מגרדים, שלא התאחו היטב (וגינליים או מקיסרי).

לרוב, אם אמא אחרי לידה תגיע לטיפול בשלב הזה, זה רק כי יש משהו אקוטי באופן מיוחד. כזה שממש אבל ממש מפריע לה לתפקד. למרות הקושי הגדול יש לזה יתרון מובהק אחד- הרבה פעמים בדברים אקוטיים יותר קל לטפל ולרוב יש צורך בפחות מפגשים. מנסיוני, דווקא ממצבים אקוטים ההחלמה יותר מהירה.

שנה שניה- שלישית בשלב הזה אמא, שעד כה היתה 100% מרוכזת בייבי שלה (ובאה לטפל בעצמה רק אם ממש כבר אין אופציה אחרת), משנה שניה ואילך היא מתחילה להגיע כי היא מתחילה להתפנות גם לעצמה ולצרכים שלה.

זה יכול להיות דברים מהרשימה של שנה ראשונה שפשוט לא היו אקוטיים מספיק אז, אבל בכל זאת דורשים התיחסות וטיפול כמו: טחורים, דלקות במפרקי הידיים, תפרים מציקים/מגרדים, בעיות הורמונליות שלא התאזנו עדיין, כאבי גב/ אגן וכו... וזה יכול להיות דברים אחרים חדשים- למשל להיות חולה המון יחד עם הבייבי בכל פעם שהוא תופס משהו, והיא מרגישה ירידה משמעותית במערכת החיסון.

אין לי נתונים סטטיסטים על זה כך שאני מדברת רק את מה שאני חווה בקליניקה- וזה שאחרי לידה ראשונה כניסה להריון הבא לרוב יהיה עד שנתיים מההריון הקודם ואז הכל "מתחיל מהתחלה". הרבה דברים אחרי לידה שניה דומים במובנים מסויימים, אך בו זמנית יש גם הרבה שוני כי לילד שני אתגרים משלו. יש האומרות שהמעבר מ1 ל2 יותר קשה מהמעבר מ0 ל1. אני מזהה לעיתים קרובות שהמטופלות שמגיעות אלי אחרי לידה שניה הן דווקא שאלו שחוו לידה או תקופת פוסט פארטום קשה בבייבי הראשון ולא עברו טיפול/ עיבוד של החוויה הקשה מהפעם הקודמת. החוויה ההיא מפעילה אצלן קשיים פיזיים, רגשיים ומנטלים דווקא אחרי הבייבי השני יותר מאשר בבייבי הראשון.

מגיעות אלי גם נשים אחרות- למשל שלוש שנים מאז הלידה עדין לא מרגישות מאוזנות הורמונלית (ופתאום גם מגלים בעיות בבלוטת התריס למשל). או שמאז ההריון האחרון הן חוות החמרה של סימפטומים (שניו עוד לפני ההריון) והן באות גם 5 ו10 שנים אחרי הלידה. עצם זה שמשהו בהריון או אחרי הלידה החמיר את המצב הקודם מצריך איבחון וטיפול.

אז אחרי כל זה כמה זמן זה עדין אחרי לידה? התשובה תלויה בך. אם את מרגישה שההריון או הלידה(לידות) השאירו אחריהן משהו שלא עבר גם אחרי "הרבה" זמן- את מוזמנת לדבר איתי ונעשה את הבירור ואם נראה שאפשר וצריך גם נטפל :)

9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול